„Błyskawiczne dzieje polszczyzny” odcinek trzeci: Rozwój polszczyzny w średniowieczu

2014-11-11

„W czasach średniowiecza nasz kraj bardzo się zmienił. Powstały miasta a w nich murowane budynki, wsie rozciągały się wzdłuż dróg; nasi władcy bili własną monetę i rozwijały się handel, rzemiosło, górnictwo. Wszystko to trzeba było jakoś ponazywać. Pojawiło się więc mnóstwo nowych słów…” tak zaczyna się trzeci epizod animowanej historii języka polskiego. O jakie słowa chodzi i co oznaczało kiedyś słowo miasto? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka animacji.

Przypominamy też o trwającym konkursie dla uczniów. Na klasę gimnazjalną, która zorganizuje w swojej szkole lub miejscowości najlepszą kampanię społeczną związaną z obchodami 11 listopada i z językiem polskim czeka nagroda w postaci dwudniowej wycieczki do Warszawy.

1. Czy w konkursie musi brać udział cała klasa?
- nie, w konkursie może brać udział grupa uczniów. Nieważne czy jest to klasa, koło naukowe czy po prostu grupa zapaleńców. W regulaminie konkursu jest wymieniona „klasa”, ponieważ liczba uczniów, która pojedzie na wycieczkę nie może być większa niż liczba uczniów w przykładowej klasie.

2. Czy w zgłoszeniu konkursowym można wysłać tylko film?
- można. Jako zgłoszenie można wysłać zdjęcia i (lub) film. Oczywiście nie wolno zapominać o opisie wydarzenia, które się zorganizowało.

3. Czy wycieczka musi się odbyć w dniach 24-25 listopada?
- wycieczka jest częścią projektu, który jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Według regulaminu i harmonogramu wycieczka będzie zorganizowana w podanych dniach. W szczególnych wypadkach termin wycieczki będzie można przesunąć. Jednakże nie może się ona odbyć później niż 26 listopada.

4. Gdzie można obejrzeć prace z ubiegłorocznego konkursu?
- zdjęcia uczestników można obejrzeć na stronie Genu Wolności na fb (galeria prac konkursowych: https://www.facebook.com/medi/set/?set=a.566397496765792.1073741843.233975756674636&type=3

5. Czy tematem obchodów tegorocznej rocznicy święta Odzyskania Niepodległości musi być język polski?
- tak, w tym roku hasłem kampanii jest „Ojczysty – znam, lubię, szanuję”. Podejście do tematu jest dowolne, ale musi być powiązane ze świętem niepodległości i językiem polskim.

6. Czy szkoła, która w ubiegłym roku brała udział w konkursie może ponownie wysłać swoje zgłoszenie?
- tak, ale zgłoszenie musi dotyczyć tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości.

7. Czy z jednej szkoły można wysłać kilka zgłoszeń?
- tak, jeżeli w jednej szkole były przeprowadzone inicjatywy zorganizowane przez różne klasy/grupy osób.

8. Czy szkoła, która w ubiegłym roku wygrała nagrodę główną ma szansę na nagrodę w tym roku?
- tak, każda szkoła, które prześle zgłoszenie będzie miała szansę na wygranie wycieczki.

Więcej informacji o konkursie na www.genwolnosci.pl

Dane
kontaktowe